İneklerde Doğum ve Sonrası

Doğada inek, doğumdan kısa bir süre önce kendisini sürüden ayırır ve kendine korunmuş bir yer arar. Bütün geviş getirenlerde olduğu gibi doğum çok uzun sürer.Çoğunlukla yatarak gerçekleşen doğumdan sonra inek kalkar ve buzağısını yalamaya başlar. Bu şekilde yavrunun vücuduna güçlü bir şekilde masaj yapar ve yavrunun solunumunun hareketlenmesini sağlar.

 

Yeni doğan buzağı ne zaman ayağa kalkar?

Doğumdan yarım saat sonra buzağı ayağa kalkmaya çalışmaktadır.Eğer kalkmayı başarabilirse ürkek bir şekilde ineğin etrafında dolanır.Buzağının bu şekilde dolanmasının nedeni ineğin üzerinde içgüdüsel olarak beslenme kaynağı arama ihtiyacıdır.Bir süre aradıktan sonra memeyi keşfedecektir. Eğer annesiz yetiştiricilik yapılacaksa bu davranışlar iyi öğrenilmeli ve gerçeğe uygun taklit edilmelidir.

Yeni doğan buzağı nasıl süt emer?

Buzağı süt emerken arka kısmı annenin başı önünde durmaktadır. Bu sayede inek kokusundan kendi yavrusunu tanımaktadır. Buzağı ilk beslenmelerini tamamladıktan sonra inek sürüye geri döner. Diğer inekler doğum yapan ineği yalnız bırakmazlar.

Buzağılar ne kadar süre inekten beslenir?

Yeni doğan buzağı yaklaşık 8-10 kere anne inekten beslenmektedir. Zaman geçtikçe öğünlerin sayısı azalmaktadır. 6 ay sonra günde 2 defaya düşecek şekilde azalma görülmektedir.Anne inek tekrardan gebe kalıncaya kadar bu süreç devam eder. Anne tekrardan gebe kaldığında süt kesilir ve buzağı anne inekten beslenmeyi bırakır.

  • 26 Ocak 2018 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 13

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?