Hamile Keçi Nasıl Anlaşılır?

Keçi yetiştiriciliğine yeni başlayan kişiler gebe keçileri fark edebilmekte zorluk yaşayabilirler.Keçinin gebe olup olmadığının büyük önem arz ettiği durumlarda ultrason ve kan tahlili gibi kesin sonuç veren yöntemler kullanılmaktadır.Keçinin gebe olma durumunun herhangi bir aciliyeti olmadığı durumlarda ise geleneksel gözlem ve seziler çoğu zaman doğru sonuç verebilmektedir.

Gebe Keçilerin İştahları Artar

Gebe kalan keçilerin gebeliğin ilk döneminden itibaren iştahlarının belirli bir seviyede artış gösterdiği görülmektedir.Özellikle çok sayıda keçi beslemeyen yetiştiriciler gebe keçiyi gözlemleme fırsatı bulurlarsa bu durumu kolaylıkla fark edebileceklerdir.

Gebe Keçilerin Karın Bölgeleri Sertleşir

Gebe keçilerin karın bölgesi el yardımıyla kontrol edilirse normal duruma göre sertleşme ve sıkılaşma olduğu fark edilecektir.

hamile keçi - Hamile Keçi Nasıl Anlaşılır?

Gebe Keçi Davranışlarında Değişmeler Görülebilir

Gebe keçilerin davranışları tüm gebe canlılarda olduğu gibi normal durumlara göre değişkenlik gösterebilir.Bu durum hamilelik dönemi sonunda normale dönecektir.

Gebe Keçilerde Uykuda Horlama Görülebilir

Gebe keçiler uyku esnasında insanlardaki horlamaya benzer sesler çıkarabilmektedir.Normal dönemdeki uyku halinden daha fazla veya değişik sesler çıkaran keçiler gebe kalmış olabilirler.

Gebe Keçilerin Memelerinde Şişme Görülür

Gebe keçilerin memeleri aynı zamanda şişmeyebilir. Bu durum keçi cinsleri arasında ve hatta aynı cinsteki keçiler arasında farklılık gösterebilir.Fakat çoğu zaman hamileliğin ikinci yarısında gözle görülür bir şişme görülebilir.

Gebe Keçilerin Süt Verimi Düşer

Gebe keçilerde süt veriminde düşme görülmektedir.Keçinin sağlığı için doğumdan 2 ay öncesinde sağım bırakılabilir.Bu konular hayvan sağlığı açısından hassas durumlar olduğundan veteriner hekim veya tecrübeli kişilerden yardım alınması önerilmektedir.

Keçi Karnında Hareketler Gözlenebilir

Gebeliğin başlamasından 3-4 ay sonra keçinin karın bölgesinde hareketlenmeler görülmektedir.Meme bölgesinin ön tarafına elle dokunulduğunda yavruların hareketleri fark edilebilir

Keçilerde Gebelik Ne Kadar Sürer?

Normal koşullar altında keçilerde gebelik süresi 150 gün kadardır.Hamilelik başlangıcını erken fark etmek keçi ve yavru sağlığı açısından avantaj sağlayacaktır.
Hamilelik sürecinde veteriner hekim ve uzman kişilerin hamilelik ve hayvan sağlığı açısından vereceği tavsiyeler dikkatle dinlenmeli ve eksiksiz uygulanmalıdır.

  • 4 Mayıs 2020 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 11

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?