Sığırcılık
ahırda kullanılan ekipmanlar
Ahırda Kullanılan Ekipmanlar

Hayvancılık faaliyetlerine yeni başlayan yetiştiriciler kurdukları ahırda kullanacakları ekipmanları belirlemede zorluk çekmektedir.Bilinçli ve doğru ekipman..

süt kalitesi
Süt Kalitesine Etki Eden Faktörler

Süt, zengin içeriği sayesinde oldukça gözde ve tercih edilen bir besin maddesidir. Canlıların doğumdan itibaren gelişimi için temel besin maddesi olan süt, nitelikli..

eski ahırların yenilenmesi
Eski Ahırlar Nasıl Yenilenmelidir?

Hayvan yetiştiriciliğine yeni başlayacak kişiler kimi zaman yeni bir ahır inşa etmek yerine mevcut olan eski bir ahırı yenileyerek hayvanların barınma ihtiyaçlarını..

elle süt sağma
Elle İnek Sağma

İneklerinin sağılması el ve makine yardımı ile olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilmektedir.Elle inek sağma işlemi daha önceden tecrübesi olmayan yetiştiriciler..

makine ile süt sağımı
Makine ile Süt Sağımı

Süt üretimi için çok fazla sayıda inek yetiştiren kişiler süt sağım işlerinde iş gücü ve zamandan tasarruf sağlamak için modern sağım makinelerinden..

ineklerde gebelik
İneklerde Gebelik

Bir hayvancılık işletmesi,bünyesinde bulunan ineklerin hamile olup olmadıklarını belirlemek zorundadır.İneklerde gebelik durumu ne kadar erken tespit edilirse o kadar iyi..

ineklerde vücut bakımı
İneklerde Vücut Bakımı

Önceki yıllarda inek yetiştiriciliği ile uğraşan kişiler inekleri gün aşırı yıkamaya özen gösterirlerdi.Günümüzde büyük hayvancılık işletmelerinde çok..

ineklerde meme yapısı
İneklerde Meme Yapısı

İneklerde ideal olan bir memenin geniş hacimli olması istenir.Memenin arka tarafta inekle olan bağlantısı kasıkların bir bir el genişliği altında olmalıdır.Süt..

hayvanlarda şap hastalığı
Hayvanlarda Şap Hastalığı

Hayvanlarda şap hastalığı,ağız ve ayaklarda kendini gösteren bulaşıcı bir hastalıktır.Gerekli önlemler alınmadığında hayvanlar arasında kolay bulaşabilen bir..

ineklerde eşini atamama
İneklerde Eşini Atamama

İneklerde eşini atamama veya diğer bir tabirle ineklerde sonunu atamama,ineklerin doğumdan sonra yavru zarlarını dışarı atamaması durumudur.İnekler,6-8 saat arasında..