Arıcılık
katılaşan bal nasıl çözünür
Şekerleşen ve Katılaşan Bala Ne Yapılmalıdır?

Süzülmüş olan balın katılaşması ve şekerlenmesi istenmeyen bir durumdur.Süzme balı sıvı halde tutup,şekerlenmesinin önüne geçmek için en geçerli yol balı..

arılar açlıktan ölür mü
Arılar Açlıktan Ölür Mü?

Arıcılığa yeni başlayan kişiler kovanlarındaki arı sayısında ciddi düzeyde azalma veya kovan içerisinde çok sayıda ölü arıya rastlama durumları ile..

balın süzülmesi
Balın Süzülmesi

Elde edilen balın süzülmesi arıcılık faaliyetleriyle uğraşan kişiler uygulanması gereken eylemlerden biridir.Ekstraktör makinesinden bal kovasına aktarılan bal..

arı kovanlarının yerinin belirlenmesi
Arı Kovanlarının Yerinin Belirlenmesi

Arıcılığa başlayacak kişilerin arılardan istediği verimi alabilmesi için kovanları doğru konuma yerleştirmesi büyük bir önem taşımaktadır.Kovanlar ilk kez..

kraliçe arı
Kraliçe Arı

Arı kolonisinin yönetim organizasyonlarını sağlayan,koloni içerisindeki en büyük ve gösterişli arıya kraliçe arı denilmektedir.Bir kovan veya bir arı kolonisinde bir..

arılarda zehirlenme
Arılarda Zehirlenme

Arıcılık faaliyetlerinde bulunanların en çok sorun yaşadığı konulardan biri arıların zehirlenmesidir.Tarımsal faaliyetlerde kullanılan,zararlı haşereleri..

şehirlerde arıcılık
Şehirlerde Arıcılık Yapılabilir Mi?

Günümüzde şehirler arıcılık faaliyetleri için tercih edilen yerler olmasa da şehirlerde arıcılık faaliyetleri yapılabilmektedir.Arılar,meyve ağaçları ve..

Petek Kapaklarındaki Balın Değerlendirilmesi
Petek Kapaklarındaki Balın Değerlendirilmesi

Mühür kaldırma işleminden sonra petek kapaklarında bir miktar bal bulunmaktadır.Arıcılar bu balı, rengini ve tadını bozmadan değerlendirmelidir.Bu balı..

arıcılıkta kullanılan terimler
Arıcılıkta Kullanılan Terimler

Arıcılık faaliyetlerine başlamayı düşünen veya arıcılığa yeni başlamış kişiler arıcılıkta kullanılan temel terimleri iyice öğrenmelidir.Gerek diğer..

süzme bal üretimi
Süzme Bal Üretiminde Çerçeve

Süzme bal üretimi için çerçeve eklenmesi petekli bal üretiminde çerçeve eklenmesi ile oldukça benzerlik göstermektedir.İki tür bal üretiminde benzerlikler görülse..