Böcek Sokmaları Sonrasında Evde Uygulanabilecek Yöntemler

Yaz aylarının gelmesi ile böcek ve sineklerden kaynaklanan ısırıklar insanların sıklıkla şikayetçi olduğu konulardandır.Bu ısırıklar ciltte kızarıklık,kaşıntı,ağrı ve yanma gibi etkilerle insanları rahatsız etmektedir.Böcek sokmalarının etkilerini azaltmak için kullanılan ilaç ve losyonlar bulunsa da insanlar çoğu zaman doğal yöntemler ile çözüm arama ihtiyacı içine girmektedir.Kullanılan bazı maddeler böcek ısırığı etkilerini kısa sürede sonlandırarak istenmeyen bu durumlara engel olabilmektedir.Böcek ısırmaları sonrasında bölgeye buz uygulayarak ilk etkilerin azalması sağlanabilir.Ardından yazımızda anlatılan maddelerden bir veya birkaçı ile uygulama süreci belirli aralıklarda devam ettirilebilir.

Böcek Isırınca Ne Yapılır?

Fesleğen

Böcek ısırıklarına karşı fesleğen kullanılabilir.Kişi fesleğen yapraklarını ısırık olan bölgeye sürme yoluyla uygulayabilir.Ayrıca az miktar su ile karıştırarak sokma bölgesine uygulanacak kıvama getirilebilir.

fesleğen 1024x575 - Böcek Sokmaları Sonrasında Evde Uygulanabilecek Yöntemler

Muz Kabuğu

Muz kabuklarının iç kısımları sokma bölgesine sürülerek böcek ısırma etkilerinin azalması sağlanabilir.

muz kabuğu - Böcek Sokmaları Sonrasında Evde Uygulanabilecek Yöntemler

Lavanta Yağı

Lavanta yağı böcek sokmalarında kullanılan yöntemlerden biridir.Böceğin ısırdığı bölgeye uygulanan fesleğen yağı kısa sürede olumlu etkiler gösterebilmektedir.

Sarımsak

Sarımsak,faydaları saymakla bitmeyen bir besindir.Birçok alanda kullanılabilen sarımsak böcek sokmaları için de oldukça olumlu etkiler göstermektedir.Sarımsak dövülerek böceğin ısırdığı bölgeye uygulanır ve bir bandaj yardımıyla bir süre o bölgede tutulur.

sarımsak - Böcek Sokmaları Sonrasında Evde Uygulanabilecek Yöntemler

Elma Sirkesi

Elma sirkesi böcek ısırmalarında görülen etkilerin tamamına yakınına iyi gelmektedir.Böcek ısıran bölgeye belirli aralıklarla az miktarda elma sirkesi sürülebilir.

Bu tarz alternatif tedavi yöntemleri herkeste aynı etkileri göstermeyebilir.Bilinmeyen ve tehlikeli böceklerin sokmalarında ve ciddi durumlarda sağlık kuruluşlarına başvurmanız sağlığınız açısından tavsiye edilmektedir.

  • 4 Mayıs 2020 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 12

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?