Kuluçkahane Bölümleri

Kuluçkahaneler kurulurken doğru bir işleyiş ile hayvan sağlığının korunduğu,verimli yetiştirme sonuçları alındığı bir ortam yaratılmak istenmektedir.Yumurta halinden civciv oluşumuna kadar tüm aşamaların gözardı edilmeden planlandığı ve tüm imkanların bulunduğu bir tesis kurulması modern tavukçuluk faaliyetleri açısından büyük önem taşımaktadır.

Kuluçkahaneler kurulurken yapının fiziki özellikleri dikkate alınmalıdır.Zemin yapısı,duvar kalınlıkları,binanın yapım malzemeleri,elektrik ve su tesisat yapıları,temizlik sistemleri bir kuluçkahane yapılırken dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir.Ayrıca kuluçkahanede kullanılan ekipmanlar için son teknolojik gelişmeler yakından takip edilmeli,gerek yurt içi gerekse yurt dışındaki kuluçkahanelerdeki ekipmanlar yakından takip edilmelidir.

Kuluçkahanede Bulunması Gereken Bölümler

Dezenfeksiyon Odası: Yumurtaların kuluçkahaneye ilk kez geldiği bölümdür.Hijyen kurallarına oldukça dikkat edilen bu bölümde iyi bir temizlik ve havalandırılma sistemi kurulmuş olmalıdır.

Kuluçkalık Yumurta Odası: Kuluçka için ayrılan veya satın alınan yumurtaların depolandığı ve sınıflandırıldığı bölümdür.Kuluçka için ayrılan yumurtalar gerekli hijyen koşullarına dikkat edilerek kuluçkalık yumurta bölümüne getirilmelidir.Kuluçkalık yumurta bölümüne gelen yumurtalar bu bölümde birkaç günden fazla tutulmamalıdır.Bu bölümün sıcaklığı oda sıcaklığına yakın bir sıcaklıkta olmalıdır.

Kuluçka Bölümü: Kuluçka bölümü kuluçka makinelerinin bulunduğu bölümdür.Kuluçka işlemi bu bölümde gerçekleşmektedir.Bu bölümün yüksek tavanlı ve geniş bir alana kurulmuş olması faydalıdır.Bu bölüm,gerektiğinde araç girişi yapılabilecek bir konumda konumlandırılmalıdır.Kuluçka bölümünün havalandırma sistemleri gelişmiş yapıda olmalıdır.Ayrıca kuluçka makineleri birbirine yakın şekilde yerleştirilmemelidir.Bu bölümün sıcaklığı oda sıcaklığı seviyesinde tutulmalıdır.

Döllülük Kontrol Odası:Kuluçka bölümünde 18 gün kalan yumurtalar bu bölümlerden alınarak döllülük kontrollerinin yapılması için farklı bir yere getirilirler.Bu kontroller karanlık bir ortamda ışık yardımıyla yapılmaktadır.Bu yöntem ile embriyosu gelişmeyen yumurtalar diğerlerinden ayrılır.

Yumurtadan Çıkış: Döllülük kontrolü yapılan yumurtaların çıkış için son geldiği bölümdür.Bu odanın birkaç bölümden oluşması faydalıdır.Bu bölgenin sıcaklığı oda sıcaklığı seviyesinde olmalıdır.

 

Civcivler Kuluçkadan Çıktıktan Sonra Neler Yapılmalıdır?

Kuluçkadan çıkan civcivlerde cinsiyet tespiti yapılmaktadır.Bu cinsiyet testi için çeşitli yöntemler kullanılabilmektedir.Bununla ilgili yöntemler için linkte verilen yazı incelebilir.
Cinsiyet tespiti yapılan civcivler ticari değerine göre sınıflandırılabilir.Daha sonra yetiştirilmek üzere yetiştirme tesislerine gönderilirler.

Kuluçka sırasında oluşan artıklar kuluçka sonrasında imha edilmelidir.Bu artıkların imha edilmemesi orta ve uzun vadede kuluçkahane içinde çeşitli sağlık sorunları oluşmasına neden olmaktadır.

Tavuklarda kuluçka ile ilgili yazımızı da inceleyebilirsiniz => Tavuklarda Kuluçka

  • 24 Kasım 2018 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 11

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?