Civcivlerde Cinsiyet Tespiti

Civcivlerde cinsiyet tespiti tavukçuluk için çok önemli bir konudur.Tecrübeli tavukçular civcivlerin cinsiyet tespitinde zorlanmazken tavukçuluğa yeni başlamış kişiler bir miktar zorluk yaşayabilmektedir.Civcivin cinsiyeti tespit edilirken dikkat edilmesi gereken konular iyi öğrenildiğinde zamanla cinsiyet tespiti için uzmanlaşmak zor olmayacaktır.

 

Civcivin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Civcivlerin cinsiyetini anlamak için çeşitli yöntemlerden bahsedeceğiz.

  • Kanattaki tüy yapısına göre tespit: Bir civcivin kanat yapısını incelemek cinsiyeti hakkında bilgi sahibi olmamıza katkı sağlayacaktır. Tavuk olacak civcivlerin kanatlarında çok sayıda ve düzensiz tüy bulunmaktadır.Tavukların kanatlarındaki tüyler çok hızlı çıkmaktadır.Horozların kanatlarında ise daha düzgün bir tüy yapısı bulunmaktadır.civcivlerde cinsiyet - Civcivlerde Cinsiyet Tespiti

 

 

  • Ayak hareketlerine göre tespit: Civcivler boyun bölgesinden çok sarsmayacak şekilde tutulursa ilk andaki ayak hareketleri cinsiyeti hakkında fikir vermektedir.Bu durumdayken tavuklar ayaklarını aşağı doğru sarkıtmakta horozlar ise ayaklarını kendilerine doğru çekmektedir.

 

  • Kuyruk yapısına göre tespit: Horozların kuyrukları genellikle daha geç çıkmaktadır.

 

Bu yöntemler yüzde yüz kesinlik sağlamasa da çoğu zaman civcivlerde cinsiyet tespiti için sağlıklı sonuçlar verebilmektedir.

 

 

  • 6 Haziran 2018 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 10

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?