Elle İnek Sağma

İneklerinin sağılması el ve makine yardımı ile olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilmektedir.Elle inek sağma işlemi daha önceden tecrübesi olmayan yetiştiriciler için ilk zamanlarda zor bir işlemdir.Elle sağım konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar öğrenildiğinde ve gerekli tecrübe sağlandığında ise sağım işlemi kolaylaşacaktır.Bu yüzden yetiştiriciler, iyi bir sağım gerçekleştirebilmeyi acele etmeden zamana bırakmalıdır.

Elle İnek Nasıl Sağılır?

İneği sağmaya başlamadan önce ineğin hareket etmesini engelleyecek şekilde durması sağlanmalıdır.Bunu sağlamak için inek bağlanabilir.İneğin hazırlanma aşamasında sakin ve ineği ürkütmeyen davranışlar sergilenmelidir.İnek huzursuzlanırsa sağım işlemi epey zorlaşacaktır.

İneğin hazırlanmasının ardından memesi temizlenerek hijyenik bir ürün elde edilmesine öncülük edilmelidir.İneğin memesinin temizlenmesi sabunlu su veya çeşitli temizlik maddeleri yardımı ile olabilmektedir.Memenin temizlenme işlemi bittikten sonra meme iyice kurulanmalı ve kurulanma bitmeden süt sağım işlemine başlanmamalıdır.Süt sağım yapacak kişinin el temizliği de büyük önem taşımaktadır.Sağım için eldiven kullanılmıyorsa eller yıkanmalı ve bakterilerden arındırılmalıdır.Sağım yapacak kişinin ellerine kayganlık sağlayacak bir ürün kullanması işlemin kolaylığı açısından avantaj sağlayacaktır.

Sağım işlemine başlarken ineğin göğüs ucunu çekerek sıyırma işlemi yapmak hijyen açısından önemlidir.Bu yöntemle meme ucunda oluşabilecek olan bakterilerin süt sağım kovasına gitmesi engellenecektir.Bu işlemin ardından ineğin meme altına bir kova yerleştirerek sağım işlemine başlanabilir.

Sağım işlemi yapılırken ineğe oldukça yakın olmak avantaj sağlayacaktır.Sağım yaparken alçak bir tabureye oturmak daha rahat bir işlem yapabilmeyi sağlayacaktır.

Sağım için ilk önce ineğin iki memesi sarılır.Parmaklar yardımı ile sarılan meme uçları hafifçe sıkılarak sağma işlemi gerçekleştirilir.Sağma işlemi yaparken sütün geri gitmemesine dikkat edilmelidir.Sağma işlemini ne zaman bitireceğini anlamak için memedeki sertlik-yumuşaklık durumuna bakılmalıdır.Sağma işlemi başında sert olan meme sağım sonunda yumuşak duruma gelmektedir.İlk 2 meme bittikten sonra diğer iki memeye geçerek aynı işlemler tekrarlanmalıdır.

elle süt sağma - Elle İnek Sağma

Yetiştiriciler sağım işleminin zor bir işlem olduğunu unutmadan sabırla denemeli ve gerekli tecrübeli deneyerek sağlamalıdır.

İneklerde süt sağma işleminin diğer alternatifi olan makine ile sağım ile ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz. >>>> Makine ile süt sağımı

  • 10 Nisan 2019 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 13

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?