Arılar Açlıktan Ölür Mü?

Arıcılığa yeni başlayan kişiler kovanlarındaki arı sayısında ciddi düzeyde azalma veya kovan içerisinde çok sayıda ölü arıya rastlama durumları ile karşılaşabilirler.Bu durumda akıllara gelen ilk şey arıların herhangi bir hastalığa yakalanmış olmalarıdır.Bu duruma yalnızca hastalıkla açıklamak mümkün değildir.Arılarda sayıca azalmalara yol açan olaylardan bir diğeri ise arıların açlıktan ölmeleri durumudur.Arılar da diğer hayvanlar gibi yeterli şekilde besin elde edemeyince hayatta kalamazlar.

Tarlalarda çiçeklerden toplanan nektar miktarı azalınca,işçi arılar kovandaki erkek arıları dışarı çıkarırlar.Böylece erkek arıların kovandaki yiyeceği fazla tüketmesinin önüne geçmiş olurlar.Bu durumda erkek arılar ölümle karşı karşıya kalabilmektedir.

Hava sıcaklığı 10 derecenin altına düşünce arılar birbirine yaklaşarak bir küme oluştururlar.Bu küme sayesinde yavru arıların vücut sıcaklıkları korunmaktadır.Ayrıca kovan içerisindeki işleri yapan arılar bu sıcaklıktan faydalanarak görevlerini yerine getirebilmektedir.

Soğuk iklim bölgelerinde kış aylarında arıların yumurtlaması durma noktasına gelmektedir.Arılar kış aylarında hayatta kalabilmek için çeşitli mücadelelere girmektedir.Küme oluşturan arıların hareketleri soğuğun şiddetinin artmasıyla iyice yavaşlamaya başlar.Ballı peteklerden beslenme eğilimi gösteren arılar soğuğun etkisiyle yavaşlayan hareketleriyle bu peteklere ulaşamazlar ve açlıktan ölebilirler.

Eğer arı kümesi iyi beslenmiş ise kışın son aylarına doğru arı kümesi içerisindeki ana arı yumurtlamaya başlayarak ölen arıların yerini doldurabilmektedir.Eğer kovan içerisinde yeterli polen olmaması durumunda ana arının yumurtlaması bahar aylarına yakın başlayacak ve kovan içerisindeki arı nüfusu bahara daha az şekilde girmiş olacaktır.

Yetiştiriciler özellikle kış aylarında arıları yakından takip etmeli ve bu ayları minimum kayıpla atlatmak için bir strateji uygulamalıdır.

  • 31 Ekim 2018 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 4

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?