İnek Bakımı

İnek bakımında en çok dikkat edilmesi gereken konu ineklerin temizliğidir.Küçük çaplı yetiştiriciliklerde sıklıkla inek temizliği yapılsa da inek sayısı arttıkça temizlik zamanı uzamaktadır.Çok sayıdaki ineğin temizliği büyük bir iş gücü ve zaman gerektirdiğinden hayvancılık ile uğraşan kişiler çareyi pratik çözümler aramakta bulmuşlardır.İneğin yüksekliğinde kendini temizleyebileceği bir fırça koyarak ineğin sırt bölgesini kaşıması sağlanmaktadır.

 

Eğer küçük çapta yetiştiricilik yapılıyorsa ineklerin temizliği için vakit ayrılmalıdır.Bir fırça yardımıyla hayvan tamamen fırçalanmalıdır.Özellikle baldır bölümünün fırçalanmasına özen gösterilmelidir.

 

Ağırların altına saman serilmesi inek bakımı için önemlidir.Böylece hem hayvanın hijyeni sağlanacak hem de hayvanların selüloz eksikliği giderilmiş olacaktır.

 

İneklerde tırnak bakımı belki de en çok üzerinde durulması gereken konudur.Bakımsız tırnaklar hayvanların yürüyüş faaliyetleri kısıtlamakta,süt ve et verimlerini düşürmektedir.İneklerin yılda bir veya iki kere tırnak bakımlarının yapılması gerekmektedir.Bu bir çok sağlık sorununun önüne geçecektir.

  • 17 Haziran 2017 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 10

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?