Tavuklarda Folluk Seçimi

Tavuklar yumurtlamak için genellikle biraz gölge,az miktarda yüksekçe ve temiz bir folluk seçimi yaparlar.Folluk olarak seçilen yerlerin sert olmaması özellikle önem taşımaktadır. Tavukların kendi kendine yaptığı folluklar genellikle yetersiz kalmaktadır.

Tavuklar daha önce seçtikleri follukları bir sonraki seferde tekrardan seçme eğilimi gösterirler.Bir folluğa birçok hayvan ilgi gösterebilmektedir.Bu ilgide daha öncelikli olan daha güçlü olan tavuklar olmaktadır.Genel olarak tavuklar folluklarda uyum içerisinde bulunabilmektedir.

Tavukların yumurtlamadan önce gösterdikleri davranışlar ilgi çekici nitelikte olabilmektedir.Yumurtlamaya hazırlanan tavuk diğerlerinden kolaylıkla ayırt edilebilir.Yumurtlamaya hazırlanan tavuklar genellikle diğer hayvanlardan uzaklaşma eğilimi gösterirler.Diğer hayvanlardan uzaklaşmak isteyen tavuklarda huzursuz hareketler görülebilmektedir.Bazı tavuk ırkları yumurtlama öncesinde telaşlı hareketlerde bulunabilmektedir.

Yumurtlama sürecindeki bir tavuğa kur yapan bir horoz beklediği tepkiyle karşılaşamaz.Bu kura tüylerini kabartarak tepki veren tavuklar horozları kendilerinden uzak tutmaktadır.

  • 26 Şubat 2019 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 1

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?