Tavukların Kuluçkaya Yatma İsteğinin Önlenmesi

Tavukçuluk yapan kişiler doğal kuluçka için elverişli hayvanları kolay kolay bulamazlar.Bazı istisna durumlarda ise kümes içinde çok sayıda kuluçkaya istekli tavuk bulunabilir.Kümes içerisinde çok sayıda kuluçkaya istekli tavuk olması kümes içinde huzurun bozulmasına ve yumurta üretim miktarının düşmesine yol açmaktadır.

Tavukları kuluçkaya yatmaya teşvik etmek ve tavukları kuluçkaya yatmaktan vazgeçirmek için eskiden bugüne birçok yöntem uygulanmaktadır.Bu yöntemlerden birçoğu işe yaramamakla birlikte hayvanlara eziyet vermektedir.Kuluçkaya istekli tavukları kuluçkadan vazgeçirmek için çok soğuk bir suya batırmak,çuvala koymak ve çok soğuk veya çok sıcak ortamlarda bekletmek yanlış yöntemlerdir.Bu gibi yöntemler tavuklarda hastalıkların görülmesine ve tavuk kayıplarına yol açabilmektedir.

Tavukların kuluçkaya yatma isteklerinden vazgeçtirmek için kuluçka istekli tavuklar dolaştıkları alanda bir kafes ve sepet içerine koyularak bekletilebilir.Bu şekilde hapsedilmiş tavuk,etrafında dolaşan tavuk ve horozlardan dolayı heyecanlı olacağından birkaç gün içerisinde kuluçka isteğinden vazgeçecektir.

Tavukların kuluçka isteklerinden vazgeçmelerini sağlayacak başka bir yöntem ise,tavukların kuluçkaya yatacağı yerin yanına suyla dolu derin bir kap koyularak üstünün samanla kapatılmasıdır.Böylece tavuk kuluçkaya oturduğunda suyla temas edece ve bundan sonra folluktan uzak duracaktır.

Bu yöntemler arasında en başarılı sonuç veren kafese kapatma yöntemidir.Bunun için civcivler için kullanılan tel kafesler kullanılabilir.

 

Tavuklarda kuluçka hakkında bilgi veren yazımızı inceleyebilirsiniz.>>> Tavuklarda kuluçka

  • 18 Temmuz 2018 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 17

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?