Tavuk Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Tavukçuluğa başlarken yüksek verim elde etmek için doğru tavuk seçimi yapmak çok önemlidir.Tavuklardan hangi alanda faydalanılmak isteniyorsa buna uygun seçim yapılması uygun olmaktadır.Yumurta tavukçuluğu yapmak isteyen biri et tavukçuluğu için uygun bir tür yetiştirirse sonuç hüsran olacaktır.

 

Yumurta tavukçuluğu için olması gereken özellikler:

 

Eğer yumurta tavukçuluğu için tavuk alınacaksa alınan ırk kötü hava koşullarına karşı oldukça dayanıklı olmalıdır.Hafif bir vücut yapısına sahip olmalıdır.İyi bir yumurta tavuğu ilk yıl 175,ikinci yıl 150,3 yıl ise 150 kadar yumurta vermelidir.

 

Et tavukçuluğu için olması gereken özellikler:

 

Et tavukçuluğu için tavuk alınacaksa ağır türler tercih edilmelidir.Yetişkin bir et tavuğunun canlı ağırlığı yaklaşık 5  kilo kadar gelmelidir.Günümüzdeki seri üretim tavuklarına kıyasla baktığımızda çok daha büyük gözükmektedir.Oldukça güçlü olan bu türler hafif türlere göre daha az yumurtlamaktadır.

 

Hem et hem yumurta tavukçuluğu için gereken özellikler:

 

Hem et hem yumurta üretimi için orta ağırlıktaki türler tercih edilmelidir.Bu türler et için uygun olan türlerle yumurta için uygun olan türlerin melezlenmesi ile elde edilmiştir.Güçlü vücut yapısı ve iyi kuluçka kabiliyetine sahiptirler.

 

Kuluçkacı Tavuklar

 

Orta ağırlıktaki tavuklar hafif türlere göre daha fazla kuluçkaya yatma eğilimindedir.Yetiştiriciliğin devamını sağlamak için kuluçkaya elverişli tavuklar bulundurmak gerekmektedir.Kuluçka özelliği olmayan tavuklardan alınan yumurtalar kuluçkaya elverişli türlerin altına koyularak kuluçkaya elverişli olmayan türlerin devamı sağlanabilir.Ağır türdeki tavukların genellikle kuluçka kabiliyetleri yüksek olmaktadır.

  • 1 Haziran 2017 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 6

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?