Tavuk Kümesi Modelleri

 

Tavuk kümesi tavukçuluk faaliyetlerinde bulunmak isteyen kişiler için önemli bir bir konudur.Tıpkı insanlar gibi tavuklar da rahat olabileceği,refah içinde yaşayabileceği alanlarda yaşamalıdır.Çeşitli tavuk kümesi modelleri aşağıdaki fotoğraflarda gösterilmiştir.Sizler de bu modellere bakarak benzer tavuk kümesleri yapabilir veya sıfırdan yeni bir tavuk kümesi inşa edebilirsiniz.

tavuk kümesi 16 - Tavuk Kümesi Modelleri

İlk tavuk kümesi modeli eski bir araç görünümünden esinlenerek yapılmıştır.Daha çok evlerin önünde hobi amaçlı yetiştirilen tavuklar için kullanılmaktadır.Bu şekilde bir kümes ile bahçe düzenlemesine olumlu bir katkı sağlanmıştır.

 

 

tavuk kümesi 15 - Tavuk Kümesi Modelleri

Küçük yapıdaki bu kümes az sayıda tavuk yetiştirmek isteyenler için uygundur.Maliyeti diğer kümeslere göre daha düşük olup,ahşap yapıdadır.

 

 

 

tavuk kümesi 14 - Tavuk Kümesi Modelleri

Kümesin iç ışıklandırılması kapalı kümesler için ihmal edilmemesi gereken bir konudur.Tavukların günün 16 saatinde aydınlık ortamda olmaları önemlidir.

 

 

tavuk kümesi 13 - Tavuk Kümesi Modelleri

tavuk kümesi 12 - Tavuk Kümesi Modelleri

Yarı açık model olan bu kümesler evinin bahçesinde gezen tavuk yetiştirmek isteyenler için uygundur.

 

 

 

tavuk kümesi 11 - Tavuk Kümesi Modelleri

Bu açık kümes maliyet olarak çok düşük miktarlara mal edilebilir.Ucuz olmasına karşın hava şartlarının çok sıcak ve çok soğuk olduğu bölgeler için uygun bir yapı olmayacaktır.

 

 

 

tavuk kümesi 10 - Tavuk Kümesi Modelleri

İki katlı şekilde düşünülmüş bu kümes alandan tasarruf etmek için kullanılabilir.Kapalı yerin altında bulunan alan tavuklar için dolaşma imkanı tanıyacaktır.

 

 

tavuk kümesi 8 - Tavuk Kümesi Modelleri

Tavukların bahçede serbest dolaşımına izin veren bu kümes basit bir yapıdadır.Bu tarz bir kümes kullanacaklar tavukların saldırgan hayvanlardan ve kötü niyetli kişilerden korumasını sağlamalıdır.

 

 

 

tavuk kümesi 9 - Tavuk Kümesi Modelleri

Çift katlı şekilde düşünülmüş bu kümesin alt tarafında dolaşım alanı bulan tavuklar için akşam girebilecekleri kapalı bir alan bulunabilmektedir.Güvenlik açısından iyi bir tavuk kümesi örneğidir.

 

 

 

tavuk kümesi 7 - Tavuk Kümesi Modelleri

Maliyet açısından oldukça düşük bir model olan bu kümes hemen hemen herkesin kendi imkanları ile yapabileceği bir modeldir.Hava sıcaklığı ve dış etkilere karşı korumanın elverişsiz olduğu bu kümes her bölgede kullanılamayacaktır.

 

 

 

tavuk kümesi 6 - Tavuk Kümesi Modelleri

 

tavuk kümesi 5 - Tavuk Kümesi Modelleri

Görsel olarak farklılık yaratılmış bir kümes örneği olup kullanışlı bir modeldir.

 

 

tavuk kümesi 3 - Tavuk Kümesi Modelleritavuk kümesi 2 - Tavuk Kümesi Modelleri

Bu modeline en önemli özelliği altında bulunan tekerlekler sayesinde hareket edebilmesidir.Toprağa sabitlenebilen bu kümes istenildiği durumlarda farklı bir yere taşınabilir.Yaz kış farklı bölgelerde konaklayan hobi tavukçuları için oldukça kullanışlı bir modeldir.

 

 

tavuk kümesi 4 - Tavuk Kümesi Modelleri

tavjm - Tavuk Kümesi Modelleri

Kapalı tüm kümes modelleri içine tavukların bu şekilde yem ve su tüketebilmesi için uygun yemlikler yerleştirmek oldukça önemlidir.

 

 

tavuk kümesi 1 - Tavuk Kümesi Modelleri

Son kümes örneği  diğer tavuk kümesi modelleri ile kıyaslandığında fiziki imkanları bakımından oldukça gelişmiş bir modeldir.Dört mevsim  için kullanışlı olup tavuk refahını ön plana koyarak hazırlanmıştır.

 

Tavuk kümesi nasıl yapılır,tavuk kümesi yapılırken nelere dikkat etmek gerekir ve tavuk kümesi maliyetleri nasıldır gibi sorulara cevap bulabileceğiniz ve tavuk kümesleri hakkında çeşitli bilgilere erişebileceğiniz yazımıza bu adresten ulaşabilirsiniz ===> Tavuk kümesi

 

  • 18 Şubat 2018 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 22

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?