Tavuk ırkları

Tavuklar üzerine araştırma yapan bilim insanları 100’den fazla tavuk ırkının olduğunu belirlemişlerdi.Günümüzdeki saf tavuk ırkları yerini ticari tavuk hibritlerine bırakmıştır.

 

 

 

 

Bölgelere Göre Tavuk Irkları ve Özellikleri

  1. Amerikan tavuklarıAmerikan tavukları vücut olarak orta büyüklüktedir.Yumurta renkleri kahverengidir.Renkleri genellikle sarıdır
  2. Akdeniz tavuklarıAkdeniz tavukları vücut olarak hafiftir.Beyaz yumurta verirler.Sarı ve beyaz türleri bulunmaktadır.
  3. Asya tavuklarıAsya tavukları vücut olarak ağırdır.Kahverengi yumurta verirler.Genellikle sarı renklidirler.
  4. İngiliz tavukları: İngiliz tavukları vücut olarak orta büyüklüktedir.Kahverengi yumurta verirler.Genellikte beyaz renklidirler.

Tavuk eti üretimi için mi yoksa yumurta için mi üretim yapılacağı belirlendikten sonra buna uygun tavuk ırkı seçimi yapılmalıdır.Bölgelere göre tavuk ırkları bu seçim için yardımcı olabilse de ırkları detaylı olarak incelenmesi daha sağlıklı bir sonuç verecektir.Kabataslak bakılırsa yumurta yetiştiriciliği yapmayı planlayan bir yetiştirici Akdeniz ırklarını tercih ederse daha iyi bir seçim yapacaktır.Tavuk eti için yetiştiricilik faaliyetleri yapacak bir yetiştirici Asya ve İngiliz ırklarını tercih etmelidir.Yumurta ve tavuk eti için karışık bir yetiştiricilik yapmak isteyen yetiştiriciler ise Amerikan ırklarını tercih etmelidir.

 

Önemli Tavuk ırkları

Köy tavuğu: Köy tavuğu tiplerinin fiziksel yapısının genel özelliklerini incelersek düz sırtlı,yuvarlak vücut yapılı,beyaz kulaklı,beyaz derili,tüysüz bacaklı oldukları görülebilir.Horozlarda ise uzun bir kuyruk yapısı vardır.Köy tavuklarının yumurta rengi beyazdır.

Cochin  tipi tavuklar: Cochin  tipi tavuklar incelendiğinde sırt yapısının kısa,kısa kuyruklu,kabarık tüylü,kırmızı kulaklı,sarı derili ve güçlü vücut yapısına sahip oldukları görülebilir. Cochin tipi tavukların yumurtalarının rengi kahverengidir.

cochin - Tavuk ırkları

Malezya tipi tavuklar: Malezya tipi tavuklar incelendiğinde yüksek göğüslü,sert tüylü,uzun boyunlu,kırmızı kulaklı,sarı derili ve kuvvetli bacaklara sahip oldukları görülebilir.Malezya tipi tavukların yumurtaları kahverengidir.

Leghorn Tavuğu: Leghorn ırkındaki tavuklar Akdeniz ırkları içerisindedir.Leghorn ırkı beyaz renklidir.Beyaz yumurta verirler.Canlı ağırlık olarak tavukları yaklaşık 2 kilo,horozları ise yaklaşık 2 buçuk kilo civarındadır.

Leghorn - Tavuk ırkları

Minorkta Tavuğu: Minorkta Tavuğu Akdeniz ırkları içerisindedir.Minorkta ırkı siyah renklidir.Beyaz yumurta verirler.Canlı ağırlık olarak horozları 3 buçuk kilo,tavukları ise 3 kilo civarındadır.

Minorkta - Tavuk ırkları

Buttercup Tavuğu: Buttercup Tavuğu Akdeniz ırkları içerisindedır.Buttercup ırkı sarı renklidir.Beyaz yumurta verirler.Canlı ağırlık olarak  horozları ortalama 3 kilo,tavukları ise 2.5 kilo civarındadır.

Buttercup - Tavuk ırkları

Plymouth Rock Tavuğu: Plymouth Rock Tavuğu Amerikan ırkları içerisindedir.Plymouth Rock ırkı alacalı ve şeritli tiptedir.Kahverengi yumurta verirler.Yumurtaları ağırdır.10 aylık yetiştirme döneminde 200’e yakın yumurta üretebilmektedirler Canlı ağırlık olarak horozları ortalama 4.5 kilo,tavukları ise 3.5 kilo civarındadır.

Plymouth Rock - Tavuk ırkları

Wyandotte Tavuğu: Wyandotte Tavuğu Tavuğu Amerikan ırkları arasındadır.Wyandotte ırkı gümüş renklerinde ve şeritli yapıdadır.Kahverengi yumurta verirler.Canlı ağırlık olarak horozları 3.5 kilo,tavukları ise 3 kilo civarındadır.

Wyandotte - Tavuk ırkları

Jersey Giant Tavuğu: Jersey Giant Tavuğu Amerikan ırkları arasındadır.Jersey Giant ırkı siyah renklidir.Kahverengi yumurta verirler.Vücut ağırlığı olarak ağır tavuk ırkları içerisinde yer almaktadır.Canlı ağırlık olarak horozları ortalama 6 kilo,tavukları ise 4.5 kilo civarındadır.

Jersey Giant - Tavuk ırkları

Cornish Tavuğu: Cornish tavuğu İngiliz ırkları arasında yer almaktadır.Cornish tavuk eti üretiminde tercih edilen bir türdür.Cornish ırkının yumurta rengi kahverengidir.Canlı ağırlık olarak ortalama horozları 4.5 kilo,tavukları ise 3.5 kilo civarı gelmektedir.

cornish - Tavuk ırkları

 

Sussex Tavuğu: Sussex tavuğu İngiliz ırkı tavuklar içerisindedir.Sussex tavuklarının beyaz ve gümüş renklerinde çeşitleri bulunmaktadır.Sussex tavukları kahverengi yumurta verirler.Canlı ağırlık olarak ortalama horozları 4.5 kilo,tavukları ise 3.5 kilo civarındadır.

sussex - Tavuk ırkları

 

Bu tavuk ırkları ile birlikte birçok başka tavuk ırkı vardır..Bu ana grupların altında birçok alt tavuk türü bulunmaktadır.

Arama Terimleri: tavuk irklari
  • 24 Ocak 2018 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 20

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?