Ördeklerde Cinsiyet Tespiti

Ördek yetiştiricileri ördeklerin cinsiyetlerini belirlerken birçok yönteme başvururlar.Ördeklerin fiziksel yapıları ve gösterdikleri davranışlar incelendiğinde çoğu zaman ördeklerin erkek mi yoksa dişi mi olduğu hakkında kesin bir sonuca varılabilir.Ördeklerin cinsiyetleri belirlenirken her yetiştirici kendi yöntemlerini kullanabilir.Ördeklerin sesi,vücut yapısı,görünümü ve davranışları cinsiyet hakkında bilgi veren unsurlardandır.

Ördek cinsiyeti belirlerken fiziki yapıdan yararlanmak uzmanlık gerektiren yöntemlerden biridir.Erkek ördekler genellikle dişilere göre daha renkli yapıda tüy rengine sahiptir.Değişik ördek ırklarında birçok farklı renkte ördek görülebilmektedir.Dişi ördeklerin ise daha çok koyu renklerde olduğu görülebilmektedir.Erkek ördekler özellikle çiftleşeceği dönemlerde karşı cinsin ilgisini çekmek için tüylerini daha bir parlak hale getirmektedir.Çiftleşme dönemi sonunda bu parlak yapı sona erecek ve normal hale dönme gözlenmektedir.

Erkek ördeklerin kuyruk bölümünde dişilerden ayrılan yukarı doğru kıvrılan bir tüy bulunmaktadır.Bu tüyler erkek ördeklerde bir süre sonra fark edilir duruma gelmektedir.Dişi ördeklerde ise bu tüy bulunmamaktadır.

Ördeklerde üreme organlarını inceleyerek cinsiyet tespiti yapmak oldukça güçtür.Üreme organlarını inceleyerek cinsiyet belirlemeyi genellikle ördek yetiştiriciliğinde tecrübeli kişiler ve veteriner hekimler kullanmaktadır.

Ördeklerde vücut büyüklüğüne bakarak cinsiyet hakkında fikir sahibi olmak mümkündür.Ördek ırkları incelendiğinde çoğu ördek ırkında erkek ördekler dişi ördeklere göre daha büyük vücut yapısına sahip olmaktadır.

Ördeklerin cinsiyetlerini belirlemede bir diğer yöntem ise ördeklerin sesini dinlemektir.Dişi ördekler erkeklere göre daha yüksek sesli ve sert tonlarda ses çıkarmaktadır.

Erkek ve dişi ördekler arasında davranış yönünden çeşitli farklılıklar bulunmaktadır.Erkek ördekler dişi ördekler üzerinde etkili olma eğilimi gösterirler.Ördeklerin birbirleri ile olan ilişkilerini inceleyerek bu durum gözlemlenebilmektedir.Erkek ördekler diğer erkek ördeklerle zaman zaman çekişmeli görüntü sergileyebilmektedir.

Çoğu ördek ırkında, erkek ve dişi ördekler arasındaki farklar kolaylıkla tespit edilir. Bazen ördekleri yetiştirirseniz, erkekleri ve dişileri kolayca tanımlayabilirsiniz .

Ördeklerin cinsiyetlerini belirlemede bunlardan başka yöntemler de kullanılabilmektedir.Her yetiştirici zaman geçtikçe ördeklerin cinsiyetini belirlemede daha başarılı ve kolay sonuçlar alabilmektedir.Yetiştiriciliğe yeni başlayan kişilerin tecrübeli yetiştiriciler ve veteriner hekimlerden destek alması gerekebilmektedir.

  • 30 Ekim 2018 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 12

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?