Köylülere 300 Koyun Verilecek

Köyden kente doğru göçlerin önüne geçmek ve köy insanının büyük şehirlerde düşük ücretlerde çalışmasının engellenmesi yönünde çeşitli çalışmalar yapıldığını söyleyen ve her köylünün kendi kendinin patronu olabilmesi için köylülere 300 koyun verileceğini vurgulayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, şu açıklamalarda bulundu;

“Her bir aileye 300 tane damızlık koyun vereceğiz. 300 damızlık koyunu alan ayrıca asgari ücret alacak. Sigortasını da yapacağız. Yem, ilaç, veteriner eksiği varsa onu karşılayacağız. Sadece köyde arazi tapusunu ipotek olarak alacağız. 300 koyun 300 yavru verecek. Bu yavruların tamamı da işletmemizin sahibine ait olacak. Geri ödeme 300 tane doğacak yavru ile başlayacak. Bu yavrular bir kaç ay sonra her biri 700-800 liraya satılabilir. Bir senede 210 bin lira eder.

Müthiş bir para. İsterse bu yavruları bize satabilir, borcundan düşülür. Erkekleri kesime gönderebilir. Fiyat garantisi vereceğiz. Şehirde hastanede temizlik yapacağına asgari ücretle, köyünde hayvanıyla uğraşacak. Hem maaşı al hem kendi işinin patronu ol diyoruz. Bu istihdamı da artıracak.

Koyun yetiştireceklerin bilmesi gereken  konular hakkındaki çeşitli yazılarımız için;

  • 6 Şubat 2018 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 11

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?