Kaliteli Köy Yumurtası Alabilmek İçin Tavuk Beslenmesi

Sağlıklı ve güvenilir yumurtalar tüketmek isteyen kişiler küçük kümeslerde hobi amacıyla tavuk yetiştiriciliği yapmak istemektedir.Daha önce tavuk beslememiş ve tavuklara verilebilecek yemler hakkında çok fazla bilgisi olmayan kişilerin besledikleri tavuklarda düşük bir yumurta verimi görülmesi sıklıkla görülen sorunlardandır.Tavuklar, satın alınan yemlerin dışında ev içerisinde kullanılmayan besinlerin bir çoğunu besinle beslenebilmektedir.

İyi beslenen tavukların yumurtaları diğer yumurtalara göre besin değeri olarak zengin bileşenler içermektedir.Ayrıca iyi besleme ile yumurta kabuklarının dayanıklı olması sağlanacak ve çatlama gibi istenmeyen durumların önüne geçilebilecektir.

Yeşil Sebzeler ve Otlar

Sebze yemeği yapım aşamasında sebzenin yemek için kullanılmayan kısımları tavuklar için iyi birer besin kaynağı olabilmektedir.Sebzelerin içerdikleri potasyum,kalsiyum,fosfor ve çeşitli vitaminler tavukların gelişimini olumlu yönde etkilemektedir.Bunun yanında tavuklara çeşitli otlar da verilebilmektedir.

Meyveler

Özellikle yaz aylarında meyve çeşidi sayısı sayısında artış görülmektedir.Özellikle kavun karpuz gibi meyvelerin insanlar tarafından yenilmeyen kabukları ve istenmeyen kısımları tavuklar için faydalı ve lezzetli bir besin kaynağıdır.

Serbest Şekilde Beslenmek

Tavuklar serbest şekilde beslenmeye bırakıldığında topraktaki solucan gibi küçük canlıları yemektedir.Tavuklar serbest şekilde beslenmeye bırakılmayı severler.Fakat savunma mekanizmaları çok güçlü olmadığından bazı hayvanların hedefi haline de gelebilirler.Bu yüzden tavuklar kapalı ve istenmeyen hayvanların giremeyeceği alanlarda serbest beslenmeye bırakılmalıdır.

Tavukların yumurta sayısını arttırmak için bununla ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz => Tavuklar Nasıl Daha Fazla Yumurtlar?

  • 13 Ocak 2020 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 7

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?