İneklerde Gebelik

Bir hayvancılık işletmesi,bünyesinde bulunan ineklerin hamile olup olmadıklarını belirlemek zorundadır.İneklerde gebelik durumu ne kadar erken tespit edilirse o kadar iyi sonuçlar alınabilmektedir.İneklerde gebeliğin belirlenmesinde geçmişten günümüze birçok geleneksel ve modern yöntemler kullanılmıştır.Eski dönemlerde daha çok gözlemlere göre gerçekleşen gebelik tespiti günümüzde yerini tıpkı insanlarda da olduğu gibi modern ve kesinliği bulunan yöntemlere bırakmıştır.

İneklerde Gebelik Nasıl Anlaşılır?

İneklerde hamileliğin belirlenmesinde eski yıllardan beri kullanılan ve hala geçerliliğini koruyan bir yöntem elle yapılan rektal muayenedir.Rektal muayene uygulayan kişi hayvanlar hakkında bilgi sahibi bir kişi ise büyük oranda doğru sonuçlar verebilmektedir.Eğer suni tohumlama yapıldıysa,bu tarihten 1-2 ay sonra yapılacak muayene ile gebelik testi yapılabilir.

Rektal muayene yapılırken temiz kıyafetler giyilmeli ve daha önce kullanılmamış bir eldiven kullanılmalıdır.Eldiven kullanılan ele giyilmeli ve üzerine kayganlığı arttıracak yağ sürülmelidir.Muayene sırasında hayvanın rektumunda dışkı olması durumunda daha kolay işlem yapabilmek için bu dışkı alınmalıdır.Hassas el hareketleri ile gebelik testi gerçekleşmelidir.Rektal muayene tecrübesiz yetiştiriciler için kolay bir işlem değildir.Hayvan sağlığına zarar vermemek için yüzeysel bir bilgiyle rektal muayene yapılmaya çalışılmamalıdır.Bu konuda veteriner hekim veya tecrübeli bir yetiştiriciden bilgi alınmalı ve gözlem yapılmalıdır.

İneklerde kan testi yoluyla gebelik tespit edilebilmektedir.Kan testi yoluyla gebelik başlangıcından birkaç gün sonra doğru sonuç almak mümkündür.Kan testi yoluyla tespit edilen gebeliğin rektal muayene veya ultrason muayenesi ile kesinleştirilmesinde fayda vardır.

İnsanlarda olduğu gibi ineklerde de ultrason ile gebelik testi yapılabilmektedir.Ultrason muayenesi doğruluk oranı en başarılı yöntemdir.Gebelik başladıktan bir ay sonra yapılacak bir ultrason muayenesinde çok büyük oranda doğru sonuç alınabilmektedir.

Hamile ineklerde fiziki ve davranış bakımından değişiklikler yaşanmaktadır.Hamile ineklerde karın ve meme bölgesinde değişikler görülmektedir.Memeler daha dolgun ve olgun bir şekil almaktadır.Hamile ineklerde yalnızlaşma isteği görülmektedir.Erkek hayvanlar ise hamile dişilerden uzaklaşmaktadır.

Bunlar, sığırlarda hamileliğin belirlenmesinde yaygın yollardır. Yeni başlayan biriyseniz, daha fazla bilgi edinmek için lütfen deneyimli bir kişiyle iletişime geçin.

Hamile hayvanların beslenmesi ve bakımı konusunda daha özenli davranılması gerektiği bilindiğinden dolayı ineklerde gebelik testi önemli bir konudur.İyi bir yetiştirici hızlı şekilde gebe olan hayvanları belirlemeli ve onlara uygun bakım koşulları geliştirilmelidir.Hayvan yetiştiriciliğine yeni başlayan kişiler ise gebelik tespiti ve gebelik sonrası yapılacaklar konusunda tecrübeli ve uzman kişilerden yardım almayı ihmal etmemelidir.

  • 26 Ekim 2018 tarihinde yazıldı.
  • 1 yorum yapıldı.
  • 17

Yorumlar (1 Yorum)

  • HASAN ŞANVERDİ yazmış:

    İNEGİM TOHUMLAMA YAPILALI 26 GÜN OLDU YEMEK KAŞIGI KADAR KAN KARIŞIK SÜMÜKSÜ AKMIŞ SEBEP NEDİR KIRMIŞMIDIR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?