Bıldırcınlarda Cinsiyet Tespiti

Bıldırcın yetiştiriciliğine yeni başlayan kişiler bıldırcınların erkek mi yoksa dişi mi olduğunu anlamakta güçlük yaşayabilmektedir.Bıldırcınlarda cinsiyet tespiti,gerekli püf noktalar öğrenildiğinde oldukça kolaydır.Birkaç haftalık olan bıldırcına gerekli gözlemler yapılarak cinsiyet tespiti yapılabilmektedir.Bıldırcınların özellikleri ırklarına göre değişkenlik gösterse de aynı cins iki bıldırcın arasındaki ayrım oldukça kolaydır.

Dişi Bıldırcınlar Erkek Bıldırcınlardan Daha Ağırdır

Aynı ırka ait,aynı zamanlarda doğan iki bıldırcın birbiri ile kıyaslandığında dişi olan bıldırcının daha ağır olduğu görülmektedir.Ağırlıkları kıyaslamak bıldırcınlarda cinsiyet belirlemekte kullanılan yöntemlerden biridir.

Bıldırcınların Göğüs Renkleri İncelenmelidir

Dişi bıldırcınların göğüs bölümü incelendiğinde benekli yapıda ve açık renkli olduğu görülmektedir.Dişi bıldırcınların göğüs renkleri bej,krem ve açık kahverengi gibi renklere sahip olabilir.

Erkek bıldırcınların göğüs yapısı incelendiğinde ise beneksiz yapıda ve koyu renklere sahip olduğu görülmektedir.Erkek bıldırcınların göğüs renkleri, kırmızıya yakın,kızıl ve koyu kahverengi olabilmektedir.

Bıldırcın Davranışları Cinsiyet Hakkında Fikir Verebilmektedir

Erkek bıldırcınlar dişi bıldırcınlara göre agresif ve kavgacı yapıdadır.Dişi bıldırcınlar ise daha sakin ve uysal davranış biçimi sergilerler.

Bıldırcın Sesleri Anlam Taşımaktadır

Erkek bıldırcınlar özellikle çiftleşme dönemlerinde çıkardıkları seslerle dişi bıldırcınlara karşı çağrı yapma eğilimindedir.Hayvanları gözlemlemek bu dönemlerde cinsiyet tespitini kolaylaştırabilmektedir.

Bu yöntemler çoğu zaman bıldırcınların cinsiyetini belirlemekte başarılı olabilmektedir.Bu yöntemler ile cinsiyet belirlemekte başarısız olan tecrübesiz yetiştiriciler deneyimli yetiştiricilerden yardım alabilirler.Tecrübeli yetiştiriciler, fiziki olarak yaptıkları kontrolle cinsiyet belirlemekte oldukça hızlı sonuç alabilmektedir.

Bıldırcın yetiştiriciliği hakkında temel bilgiler içeren yazımızı inceleyebilirsiniz. >>>>> Bıldırcın Yetiştiriciliği

  • 19 Nisan 2019 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 18

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?