Bıldırcın Yetiştiriciliği

Bıldırcın yetiştiriciliği, özellikle bıldırcın yumurtasının zengin içeriği nedeniyle günümüzde önemi artmış bir hayvancılık koludur.Eski yıllardan beri özellikle çocuk ve hastalara direnç sağlaması nedeniyle önemi vurgulanan bıldırcın yumurtası,günümüzde de bu önemini korumaktadır.Bu öneme bakılarak hayvancılık alanında yatırım yapmak isteyen girişimciler bıldırcın yetiştiriciliğine ilgi göstermişlerdir.Ayrıca diğer hayvancılık türlerine göre daha az masrafla başlanılabilecek bir yatırım olduğundan dolayı yeni girişimcilerin sıklıkla tercih ettiği bir hayvancılık alanıdır.

Bıldırcın Yetiştiriciliğine Nasıl Başlanır?

 • Bıldırcın yetiştiriciliği tavukçuluk faaliyetlerine göre daha az masrafla başlanabilecek bir hayvancılık alanıdır.
 • Bıldırcın yetiştiriciliğine başlayacak kişiler gerekli yasal izinleri aldıktan sonra faaliyetlerine başlamalıdır.Eğer hobi amaçlı az sayıda hayvan bakılacaksa herhangi bir izin almaya ihtiyaç duyulmayabilir.
 • Bıldırcın yetiştiriciliğinin hangi alanında faaliyet yapılacağı planlanmalıdır.Genellikle yumurta üretimi için yapılan bıldırcın yetiştiriciliği, zaman zaman et üretimi için de yapılabilmektedir.
 • Bıldırcın yumurtası üretimi için kurulan bir işletme bıldırcın ırkı seçiminde yumurta verimi yüksek ırklarını seçmelidir.Japon bıldırcını yumurta üretimi için iyi bir bıldırcın ırkıdır.
 • Bıldırcın alımı yaparken bilindik yerlerden veya tavsiye üzerine alım yapılması önemlidir.Özellikle daha önce tecrübesi bulunmayan kişilerin tecrübeli yetiştiricilere danışması önemlidir.
 • Özensiz ve hijyen koşullarına dikkat etmeyen satıcılardan hayvan alınmamalıdır.
 • Bıldırcın alırken hayvanın fiziksel durumuna dikkat edilmelidir.Gözleri açık,hal ve hareketleri durgun olmayan hayvanlar tercih edilmelidir.
 • Bıldırcınlar toplu yaşamı seven hayvanlar olduğundan az sayıda bıldırcın alınması önerilmemektedir.
 • Satın alınma sonrası hayvanların bakılacak alana taşınması dikkatli olarak gerçekleştirilmelidir.

Bıldırcın Yetiştiriciliğine Başlamak Karlı Bir Yatırım Mıdır?

Bıldırcın yetiştiriciliğe başlamayı düşünen kişiler bu yatırımın karşılığını alıp alamayacakları konusunda soru işaretlerine sahip olabilirler.Bıldırcın yetiştiriciliği,bilinçli bir planlama ve gerekliliklerin yerine getirilmesi ile oldukça karlı bir yatırımdır.Özellikle büyükşehirlerin yakın bölgelerinde kurulan işletmeler üretilen yumurtalara pazar bulma konusunda çok fazla sıkıntı yaşamayacaklardır.

Bıldırcınlar Kaç Tane Yumurtlar?

Bıldırcınlar diğer kümes hayvanlarına göre çok daha az yer kaplamaktadır.Bu da kümes içindeki alan bakımından oldukça verimli bir durumdur.Bir tavuğun kapladığı alanda yaklaşık beş adet bıldırcın yetiştirilebilmektedir.Bıldırcınlar her ne kadar az yer kaplasalar da küçük bir alanda çok fazla hayvan bakmak yumurta veriminin düşük olması sonucu doğuracaktır.

Bir bıldırcın haftada ortalama 3-4 yumurta verebilmektedir.Bıldırcının verdiği yumurta sayısı bıldırcının ırkına,beslenme ve ortam koşullarına göre değişkenlik gösterebilmektedir.Üretim yapılması planlanan yumurta sayısı belirlenirken ırk bazlı araştırma yapmak daha garantili bir sonuç verecektir.Bu sayı belirlendikten sonra bakılması planlanan bıldırcın sayısı buna göre belirlenebilmektedir.

Bıldırcın yumurtaları küçük ve kırılgan yapıda olduğundan dolayı her gün kontrol edilmeli ve dikkatli şekilde toplanmalıdır.Yumurtalar buzdolabında saklanarak daha uzun ömürlü olarak muhafaza edilebilir.

bıldırcın yumurtası - Bıldırcın Yetiştiriciliği
 • 18 Nisan 2019 tarihinde yazıldı.
 • 0 yorum yapıldı.
 • 22

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?