Besi Hayvancılığı için Irk Seçimi

Besi hayvancılığı,günümüzde hayvancılık faaliyetleri ile uğraşanlar için gözde hayvancılık faaliyet alanlarından biridir.Verimli bir besi hayvancılığı yapabilmek için yetiştirilecek hayvanların ırk seçimi en önemli konudur.

Ülkemizde simental ve montofon ırkları besi hayvancılığı için yetiştirilen popüler ırklardandır.Simental ve montofon ırkları doğru yetiştirme koşullarında iyi bir canlı ağırlık artışı göstermektedir.Ayrıca iş gücü bakımından da yetiştiricilere ekstra bir zahmet gerektirmemektedir.

Bu avantajların yanında çeşitli dezantajlar da bulunmaktadır.Ülkemizde simental ve montofon temin edilmesi zor ırklardandır.Son dönemlerde bu ırkların sayısını arttırmaya yönelik çalışmalar yapılmakta olsa da bu çalışmalar etkilerini önümüzdeki yıllarda gösterecektir.Simental ırklarını temin etmenin en kolay yolu çeşitli bölgelerde bulunan simental çiftlikleridir.Montofon ırkı hayvanlar simental ırkına göre ülkemizde daha az bulunan bir ırktır.

Et kalitesi,günlük canlı ağırlık artışı,randıman gibi konularda simental ve montofon ırkları çok benzer özellikler göstermektedir.Simental ırkı montofona göre biraz daha hassas olmasıyla birbirinden ayrılır.

Karma besi hayvancılığı yapacak hayvancıların farklı ırkları birlikte yetiştirmeleri önerilmez.Her ırkı farklı gruplandırmak hayvan sağlığı açısından önemlidir.

İthal hayvanlar ortalama 300 kilo civarında ülkemize gelmektedirler.Besi hayvanı olarak bakılmaya başlayan hayvanlar genellikle ilk 100 günde günlük 2 kilo canlı ağırlık artışı olacak şekilde yetiştirilmek istenmektedir.Hayvanların fazla kiloya ulaşması yetiştirici için ideal bir durum değildir.Aşırı kilo almış hayvanın bakım maliyetleri artacağından hayvanın kilo artışı sürekli takip edilmelidir.

Ayak ve Tırnak Hastalıklarına En Dayanıklı Sığır Irkı Hangisidir?

Ayak ve tırnak hastalıkları hayvan yetiştiricilerinin en çok muzdarip olduğu konulardan biridir.Bu hastalıklarının nedeni çoğu zaman hayvanların yeme verdiği vücut tepkileridir.Bu hastalıklara dayanıklılık olarak sığır ırkları arasında en dayanıksızdan en dayanıklıya doğru bir sıralama yapılırsa,  simental < holstein(holştayn) < limuzin < şarole < montofon sıralaması yapılabilir.

 

Hayvan Almak için En Uygun Zaman Nedir?

Hayvanlar tıpkı insanlar gibi hassas canlılardır.Mevsim geçişlerinde hayvan almak önerilmemektedir.Özellikle gece-gündüz sıcaklık farklarının yüksek olduğu zamanlarda hayvanların düzenini değiştirmek sağlıklı hayvanlarda bile çeşitli sağlık sorunlarına neden olmaktadır.Hayvan alırken hava şartlarının daha stabil olduğu hava koşulları beklenmelidir.

 

Besi hayvancılığının yanında süt hayvancılığı yapmak isteyen yetiştiriciler,süt verimi yüksek sığır ırkları hakkında bilgi veren yazımızı okuyabilirler.  Süt verimi yüksek sığır ırkları

  • 4 Temmuz 2018 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 9

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?