Ahırda Yapılması Gerekenler

Ahırlar hayvanların yaşam olduğundan dolayı ahıra girildiğinde oldukça sessiz olunmalıdır.Sessizlik her ne kadar gerekli olsa da ağıra sessiz girildiğinde hayvanlar ürkebilir.Bunun için ahıra her girişte aynı seslenme biçimi ile seslenerek hayvanların ürkmesi engellenebilir.İnekler oldukça güçlü hayvanlar olduğundan ters bir duruma yer vermemek için inekleri ürkütmemek gerekmektedir.İneklere iyi davranıldığında inek tepmelerinin büyük miktarda önüne geçilmiş olunabilmektedir.

Süt sağmak,temizlik yapmak veya yem vermek için ineklerin arasına girildiğinde ineklerle konuşulmalıdır.Sopa ve benzeri aletlerle inekleri iteklemek uygun değildir.Elle yapılan hareketler daha etkilidir.

Süt inekleri hassas hayvanlardır.Kendisine yapılan kaba davranışlara tepki gösterirler.Kaba davranılan süt ineklerinin süt verimleri yarı yarıya düşebilmektedir.

Genç ineklerin memeleri daha hassas olduğundan ve sağılmaya alışık olmadıklarından memelerine dokunulduğunda tepme durumları oluşabilir.Hayvanın sert tepkisine karşılık verilmemelidir.Zamanla durum normalleşeceğinden sağıcı bir müddet sabırlı olmalıdır.

İnekler çiftleşme zamanlarında oldukça huysuz olurlar.Hayvanlar üzerine araştırma yapan bilim insanları hayvanların çiftleşme dönemlerinde seçici olmadıklarını ve kendi cinslerine benzeyen her şeyin üzerine atlayabildiklerini gözlemlemişlerdir.

İneklere bir miktar yeşil yem ile yaklaşmak arada bir dostluk bağı kurulmasına vesile olabilir.İneklerin de canlı varlıklar olduğunu unutmadan onlara nazikçe yaklaşılması gerektiği unutulmamalıdır.

  • 22 Mart 2018 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 14

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?