Acıpayam Koyunu

Acıpayam koyunu,ülkemizin yerel koyun ırklarından biridir.Adını Denizli ilinin Acıpayam ilçesinden almaktadır.Genellikle Ege Bölgesi’nde yetiştirilen Acıpayam koyunu,bölge yetiştiricilerinin sıklıkla tercih ettiği bir koyun ırkıdır.

Acıpayam koyunu hem et hem de yün üretimi için yetiştirilmektedir.Bu yönüyle ikili özellikli koyun türleri arasında yer alabilir.

acıpayam koyunu - Acıpayam Koyunu

Acıpayam Koyunu Özellikleri

Genellikle beyaz renkli hayvanlardır.Dış görünüş olarak hoş bir görünümleri vardır.Beyaz yünlerinin yanı sıra yüzleri de beyaz bir renktedir.

Vücut yapısı incelendiğinde orta ağırlıktaki koyun sınıfına girmektedir.Erişkin bir Acıpayam koyunu ortalama 60-65 , erişkin bir Acıpayam koçu ise 70 kilo civarında ağırlığa sahip olabilmektedir.Vücut boyları ise 55-65 cm arasındadır.Vücut yapısı olarak güçlü bir koyun türüdür.

Acıpayam koyunları hızlı büyüyen koyun ırkları arasındadır.Yaşadığı ortama uyum açısından zorluk yaşamayan bu ırk doğru bakım koşulları uygulandığında çoğu koyun ırkına göre hızlı olgunlaşmaktadır.Yaklaşık 6-7 ayda yetiştiği görülmektedir.

Ülkemiz şartlarına uyumu,hem et hem de yün yetiştiriciliğine uygun olması,dayanıklı vücut yapısı,ve hızlı büyümesi ile Acıpayam koyunları ülkemizin özellikle Ege Bölgesi’nde sıklıkla tercih edilen bir koyun ırkı olmuştur.

Ülkemizde yetiştirmesi uygun bir diğer koyun türü olan Merinos koyunu ile ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz. >>>> Merinos koyun yetiştiriciliği

  • 27 Nisan 2019 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 13

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?