Yumurta Tavuğu Özellikleri

Yumurta üretimi için tavuk yetiştirmek istendiğinde seçilecek tavukların hangi özelliklere sahip olması iyi bilinmelidir. İyi bir yumurta tavuğu güçlü gaga yapısına sahip,geniş göğüslü,kas yapısı iyi,bacakları birbirine yakın,güçlü tırnaklı olmalıdır.Yumurta yetiştiriciliği için ağırlık olarak hafif ırklar tercih edilmelidir.

 

 

Yumurta Tavuğu Ne Kadarda Büyür?

Yumurta tavukçuluğu diğer türlerin yetiştiriciliklerine göre daha uzun zaman almaktadır.Yumurta tavukları genelde 5 ayda büyüme gösterirler.Bu büyüme döneminin ardından 1 ila 1 buçuk yıl verimli olarak yumurta üretebilirler.

Beyaz Ve Kahverengi Yumurta Veren Tavukların Karşılaştırılması

  • Beyaz yumurta üreten tavuklar kahverengi yumurta üreten tavuklara göre daha yüksek yumurta verme potansiyeline sahiptirler.
  • Kahverengi yumurta veren tavuklar ise beyaz yumurta veren tavuklara göre daha büyük yumurta verirler.
  • Kahverengi yumurta veren tavuklar beyaz yumurta veren tavuklara göre daha iştahlıdır.Daha fazla yem tüketip canlı ağırlık olarak beyaz yumurta veren tavuklara göre daha ağır gelmektedirler.

Yumurta Tavuğu Bakımı

Yumurta tavuğu bakımı için kapalı,yarı açık ve açık olmak üzere çeşitli yöntemler bulunmaktadır.Açık yetiştiricilikte tavuklara serbestçe dolaşım hakkı tanınmıştır.Bu yöntem için hayvanların dış etkilerden etkilenebileceği ve hayatta kalma oranlarının düşebileceği söylenebilir.

Yarı açık sistemde hayvanlar bir kümeste yaşarken gezinebilecekleri çevrili bir alan bulunmaktadır.

Kapalı yetiştiriciliklerde tavuklar yaşamlarını kümeste geçirmektedir.Tavuklar için ekstra bir gezinme alanı sağlanmamaktadır.Bu yöntem fazla üretim yapma,daha fazla tavuğa sahip olma,yemin daha ekonomik kullanımı,daha az iş gücü ile daha fazla iş yapma gibi avantajlar sağlamaktadır.Tavuk endüstrisinde gelişen teknoloji ile kapalı yetiştiricilik daha fazla uygulanmaya başlamıştır.

Günümüzde tavuk işletmeleri büyütme ve yumurta üretim olarak dallara da ayrılabilmektedir.Büyütme işletmeleri aldıkları civcivleri yaklaşık 5 ay bakarak yumurta üretim tesislerine satmaktadırlar.Yumurta üretim tesislerine gelen tavuklar ise 1 ile 1.5 yıl arasında verimli olarak yumurta üretimi yapmaktadırlar.

  • 10 Şubat 2018 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 8

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?