Süt Kalitesine Etki Eden Faktörler

Süt, zengin içeriği sayesinde oldukça gözde ve tercih edilen bir besin maddesidir. Canlıların doğumdan itibaren gelişimi için temel besin maddesi olan süt, nitelikli bileşenleri sayesinde ilerki yaşlarda da insan beslenmesinde tüketilen bir besin maddesi olarak yerini korumaktadır.Yağ olarak kolay sindirebilir olması,iyi bir protein kaynağı olması,mineral açısından zengin olması beslenme açısından olumlu özellikler olarak göze çarpmaktadır.

İnek sütü içerisinde yüzde 3,5 civarında protein,yüzde 3,5 ile yüzde 4 arasında yağ,yüzde 2,5 kazein bileşenleri bulunmaktadır.Bu bileşenlerin oranı ineğin cinsine ve beslenme koşullarına göre farklılık gösterebilmektedir.Özellikle bazı ırk ineklerinde yağ oranı fazlalık gösterebilir.

Sütün Lezzetine Etki Eden Faktörler

Yemleme etkisi sütün yağ oranı üzerinde etkilidir.Bu yağ oranı sütün lezzetini de doğrudan etkileyebilmektedir.İnek beslenmesi üzerine gözlem ve araştırma yapan kişiler yağ içeriği yüksek yem maddelerinin ineklere sağımdan sonra verilmesinin daha doğru olduğunu söylemektedir.Sağımdan sonra verilen yüksek yağlı yem maddelerinin bir sonraki sağıma kadar vücut içerisinde etkisi azaltılarak sütün içerisine geçmesi engellenebilir.

İneklerin beslendiği ahır koşulları sütün kalitesine doğrudan etki eden faktörler arasında yer almaktadır.Havalandırma açısından yetersiz ahırlarda süt sağımında kullanılan araç gereçlerin ahırda tutulması süt kalitesini olumsuz yönde etkileyen dış etkenlerdendir.

Sütlerin saklanması için en uygun kaplar paslanmaz yapıdaki çelik kaplardır.Bazı yetiştiriciler plastik kaplar kullanmaktadır.Plastik kapların dayanıklılığı çelik kaplara göre daha azdır.Plastik kaplar kısa vadede sorun oluşturmasa da uzun vadeli kullanımda hijyen bakımından çeşitli sorunlar oluşturabilmektedir.

Elle inek sağımı hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz yazımızı inceleyebilirsiniz. >>>>> Elle inek sağma

  • 18 Nisan 2019 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 1

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?