Petekli Bal Üretiminde Çerçeve

Bazı arıcılar süzme bal bazıları ise petekli bal elde etmek istemektedirler.Petekli bal elde etmek süzme bal elde etmeye göre nispeten daha kolaydır.Petekli bal elde etmek için pahalı ekipmanlara ihtiyaç duyulmamaktadır.Sığ yemlikler ile petekli bal elde etmek mümkün olabilmektedir.

 

 

 

Yemlikler ne kadar ağırlıklara dayanabilir?

Sığ yemlikler yaklaşık 15 kilo,derin yemlikler ise 50 kilo kadar ağırlıklara dayanabilmektedir.Sığ yemlikler daha hafif olduğundan tecrübesiz arıcılar açısından kullanımları daha kolay olabilmektedir.

Derin yemlikler için birçok çerçeve tipi mevcuttur.Üst çubuğu ince,temel peteğin geçmesi için uygun boşluğu olan çerçeveler en çok tercih edilenlerdir.

Petekli bal üretiminde 3 tip petek kullanılmaktadır.Petekli bal üretiminde kullanılan ince temel petek sığ çerçevelerde kolay kırılabileceğinden pek tercih edilmezler.Peteklerin kalın olması ve esnekliğinin bulunması gerekmektedir.Özel üretilen peteklerde hücre gözleri işçi arı hücrelerinden büyük,erkek arı hücrelerinden ise küçük yapılmaktadır.Peteklerin bu şekilde yapılmasının nedeni ana arının bu bölgelere yumurtlamasının önlenmesidir.

İlkbaharda ağaçların çiçek açması ile yem bölümünün üzerine, artan bal mahsulü için, yemlik bölümü eklenmelidir.

  • 26 Ocak 2018 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 8

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?