Ahırda Kullanılan Ekipmanlar

Hayvancılık faaliyetlerine yeni başlayan yetiştiriciler kurdukları ahırda kullanacakları ekipmanları belirlemede zorluk çekmektedir.Bilinçli ve doğru ekipman kullanımı hayvan sağlığı ve güvenliği için de yetiştiricinin iş gücü açısından avantaj elde etmesi için de oldukça önem taşımaktadır.

Hayvan Yatağı

Günün büyük kısmını veya tamamını ahırda geçiren hayvanlar için üretilen hayvan yatakları günümüzde yetiştiriciler tarafından sıklıkla kullanmaya başlayan ekipmanların başında gelmektedir.Hayvan yatakları hayvanların yatış pozisyonlarında konforlu yaşam sürdürmeleri için avantaj sağlamaktadır.Genel olarak sunger ve kauçuktan üretilen hayvan yatakları, yetiştiricilerin kolaylıkla temin edebileceği bir üründür.

Hayvan yatakları hayvan sağlığı açısından bir çok fayda sağlamaktadır.Hayvanların kayıp düşerek sakatlanmaları en aza indirilmektedir.Özellikle kış aylarında zeminden gelecek soğuk havanın hayvanlara etki etmesi büyük oranda engellenmektedir.Ayrıca yapıldığı malzemelerin kolay temizlenebilir olması ve bakteri barındırmaması ile bakteri ve mikroorganizma kaynaklı hastalıklara karşı önlem alınabilmektedir.

Süt hayvancılığında iyi bir verim almak için hayvan konforu çok önemli bir etkendir.Hayvan yatak sistemini kullanmaya yeni başlayan yetiştiriciler hayvanların süt verimlerinin belirgin bir ölçüde arttığını gözlemlemişlerdir.

hayvan yatağı 1 - Ahırda Kullanılan Ekipmanlar

Hayvan Yem Kilit Sistemi

Hayvan yem kilitleri hayvanların yem bölgesine daha güvenli bir şekilde ulaşımı için tasarlanmış bir ekipmandır.Yem kilitleri vasıtasıyla çok sayıda hayvanın daha düzenli ve daha hijyenik şekilde yemlenmesi sağlanmaktadır.
Yem kilidi alırken hayvanların giriş çıkışlarında ses yapmayacak malzemeden yapılmış olmasına dikkat edilmelidir.

Hayvan Kaşıma Fırçası

Hayvan kaşıma fırçası hayvanların oldukça sevdiği bir alettir.Hayvanlar serbest haldeyken fırçayla kaşınma isteği gösterirler.Hayvan kaşıma fırçasının doğru şekilde konumlanması ve yapıldığı malzeme yapısının hayvan için uygun olması doğru kullanım için önemlidir.Hayvan kaşıma fırçası doğru kullanıldığından hayvanın kan dolaşımını arttırarak süt veriminin belirgin düzeyde artmasına fayda sağlayabilmektedir.

hayvan kaşıma - Ahırda Kullanılan Ekipmanlar

  • 7 Ocak 2020 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 3

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?